• Historia szkoły

        • 1890-1930
          • JAK  TO DAWNIEJ BYWAŁO…

            JAK TO DAWNIEJ BYWAŁO…

            Do roku 1890 szkoła w Mechowcu była placówką prywatną. Za naukę płacono zazwyczaj zbożem lub innymi płodami rolnymi. Z materiałów dotyczących szkoły, opracowanych  w związku z obchodami 1000-lecia Państwa Polskiego wynika, że pierwsza szkoła publiczna powstała w1890 r., natomiast inne źródła mówią o roku 1892.

            Szkoła mieściła się w budynku gminnym, który był  również mieszkaniem dla nauczyciela. Budynek był drewniany, posiadał jedną izbę lekcyjną,  jak większość ówczesnych szkół na terenie powiatu kolbuszowskiego.

            W roku 1919 szkoła zostaje zamknięta ze względu na zupełną degradację budynku. Dopiero w 1924  z hrabiowskiej karczmy mieszkańcy budują jednoklasowa szkołę.

            W 1927 r. zmienia się stopień organizacyjny szkoły  z jednoklasowej na dwuklasową. W szkole pracowało dwóch nauczycieli.

            W 1930 r. założono w szkole bibliotekę, zaś dwa lata później otworzono świetlicę.

        • 1940-1945
          • CZAS  WOJENNY

            CZAS WOJENNY

            W roku 1940 w szkole pracowało 2 nauczycieli.  Początkowo nauka odbywała się w dwóch izbach lekcyjnych, ale po kilku miesiącach w jednej, gdyż drugą zamieniono na mieszkanie służbowe  dla nauczyciela. Dodatkowej izby nie można było wynająć, ponieważ wszystkie mieszkania były zajęte przez wojska Armii Czerwonej, które kwaterowały przez 5 miesięcy u  mechowieckich gospodarzy.

            4 sierpnia 1940 r. odbyło się zebranie gromadzkie, podczas którego wybrano Komitet Budowy Szkoły. W jego skład weszło 20 osób – mieszkańców Mechowca oraz po jednym przedstawicielu z Cmolasu i Porąb Dymarskich. Swoją działalność Komitet rozpoczął od spraw majątkowych. Jedną z nich było oszacowanie  strat wyrządzonych  w szkole przez kwaterujące w niej wojska radzieckie.

            Podjęto również działania służące pozyskaniu finansów na budowę szkoły. Udało się odzyskać część funduszy, złożonych przez ofiarodawców jeszcze przed wojną.

            7 października 1940 r. Komitet Budowy złożył w gminie projekty budowlane przyszłej szkoły. Dzięki staraniom przedstawicieli  Komitetu Budowy Szkoły   Wydział Powiatowy obiecał, że w najbliższym budżecie będą przewidziane pieniądze na budowę nowej szkoły w Mechowcu.

        • 1945-1956
          • BUDOWA SZKOŁY

            BUDOWA SZKOŁY

            Zmieniali się ludzie działający w Komitecie Budowy Szkoły, ale pozostał ten sam cel: budowa murowanej szkoły, w której dzieci mieszkańców Mechowca mogłyby zdobywać umiejętności i wiedzę w godziwych warunkach. Zakupiono stodoły dworskie po dziedzicu Błotnickim w Dzikowcu za kwotę 120.000 zł. Zwieziono kamień na fundamenty (koszt 9000 zł). Należy podkreślić, że materiały te zakupiono za dobrowolne składki mechowiaków.

            W czynie społecznym  wykonano fundamenty i wzniesiono mur wysokości 3 m. Następnie zakupiono (przy wsparciu Komitetu Powiatowego) brakującą cegłę z dworskich stodół w Weryni.

            Ze wspomnień najstarszych mieszkańców wsi Mechowiec wynika, że materiały budowlane zwieziono wozami zaprzężonymi w konie.

            Właścicielami tych pojazdów byli ówcześni mieszkańcy, którzy włączyli się w dzieło budowy nowej szkoły, poprzez bezinteresowną pomoc. Przy załadunku i rozładunku pracowano społecznie. Ogromny wkład w budowę wnieśli również uczniowie, którzy oczyszczali cegłę ze starej zaprawy murarskiej. Nowy budynek  był murowany, nad jego połową  wzniesiono piętro. Budynek składał się z 6 sal lekcyjnych i 4 mieszkań służbowych.

            Z zapisów J. Sudoła wynika, że budowa szkoły trwała od 1946 r. do 1948 r., inne źródła poddają  lata 1945-1950.

            W listopadzie 1955 r. pomalowano w szkole wszystkie drzwi i okna. Wiosną 1956 r. komitet rodzicielski zakupił i zasadził drzewa owocowe w sadzie szkolnym oraz inne drzewa i krzewy w otoczeniu szkoły. Jesienią tego roku komitet z własnych funduszy sfinansował  budowę nowej studni, gdyż stara była już zniszczona i woda nie nadawała się ani do picia, ani do celów gospodarczych.

        • 1959-1990
          • DALSZE DZIEJE SZKOŁY

            DALSZE DZIEJE SZKOŁY

            W kwietniu 1959r. zamontowano na budynku szkoły instalację odgromową  (koszt 13.000 zł).

            W czerwcu 1960 r. zainstalowano w szkole aparat telefoniczny. W roku szkolnym 1960/61 przeniesiono naukę religii do punktu katechetycznego.

            W październiku 1961 r. w ramach prac społecznie użytecznych, uczniowie klas V-VII pomagali w budowie drogi przez wieś.

            Rok 1962 upamiętnił się działaniami na rzecz zelektryfikowania budynku szkoły.

            W grudniu 1962 r. wykonano w szkole instalację wodociągowo-kanalizacyjną,  doprowadzając wodę do pomieszczeń.

            5 maja 1963 r. utworzono w szkole Ośrodek Pracy Kulturalno- Oświatowej.   Placówka została wyposażona  w projektor filmowy, aparat radiowy, płyty gramofonowe, krzesła i stoliki. Dzięki ofiarności p. Jana Blata, przebywającego w USA, zakupiono do szkoły telewizor. W okresie wakacji ocieplono wewnątrz niektóre ściany, w 3 salach zmieniono podłogi, dokonano odgrzybiania. Wokół budynku  przy ścianach położono płyty chodnikowe.

            Początkiem roku szkolnego przeniesiono przedszkole  z pomieszczeń szkolnych do wyremontowanej sali w budynku gospodarczym, na podwórku szkolnym.

            Przez lata funkcjonowania szkoła organizowała kursy dla dorosłych umożliwiające im ukończenie  klasy VII.

            Rok 1967/68 jest pierwszym rokiem zreformowanej 8 letniej szkoły podstawowej.

            15 maja 1971 r. specjalnie powołana komisja stwierdza:

            "Budynek szkoły w Mechowcu wybudowany w latach 1945-1950 czynem społecznym z rozbiórkowej cegły budynków dworskich ze wsi Dzikowiec. Usytuowany na terenie podmokłym. Brak odpowiedniej izolacji, podmokły teren oraz inne czynniki spowodowały zawilgocenie  i zagrzybienie budynku. Okna nietypowe i zniszczone wymagają remontu. Wewnątrz jest wilgoć, ściany są zagrzybione, odpada tynk".

            Remont generalny przewidziany na 1963 r. wykonano częściowo, zaś remont generalny parteru rozpoczął się dopiero w 1980 r.

            Do 1987 r. podwyższono część parterową budynku, wykonano stropy żelbetonowe i wymieniono pokrycie całego dachu. Przyspieszenie prac nastąpiło w latach 1987-89.

            W czasie intensywnych prac remontowych nauka odbywała się w wynajętych pomieszczeniach zastępczych na terenie wsi. Były to: Wiejski Dom Kultury, remiza OSP, pomieszczenia wynajmowane u gospodarzy.W II półroczu roku 1989  nauka odbywała się w  budynku szkoły, gdzie nadal trwały prace wykończeniowe.

            Po wejściu do ,,nowych” pustych sal, nauczyciele poświęcają dużo czasu na zorganizowanie klasopracowni. Układają, porządkują, dekorują,  starając się, aby klasy były funkcjonalne i estetyczne.

            Kolejne lata szkolne upływają  wypełnione nauką, przeplatane uroczystościami, imprezami szkolnymi, wycieczkami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi i mieszkańcami.

        • 2006-2007
          • SZKOŁA JAK NOWA

            SZKOŁA JAK NOWA

            Remont szkoły rozpoczęto końcem czerwca 2006 r., prace trwały przez całe wakacje.

            W budynku szkoły wymieniono okna i drzwi wejściowe. Wykonano elewację zewnętrzną: budynek został ocieplony, a ściany nabrały żywej kolorystyki. Pomalowano dach i kominy, zamontowano przeźroczysty daszek nad drzwiami wejściowymi. Dnia 14 grudnia 2006 r. dokonano uroczystego poświecenia odnowionej jadalni i kuchni. W jadalni położono terakotę i odmalowano ściany, zakupiono także stoliki i krzesełka. Dokonano modernizacji kuchni, wydzielono część do przyjmowania i mycia naczyń po posiłkach. Doposażono kuchnię w kuchenkę gazową, taboret gazowy, młynki koloidalne, regały i szafki ze stali nierdzewnej. Koszty pokryła Gmina z własnych środków i funduszy pozyskanych w ramach programu "Pomoc Państwa w zakresie dożywiania”.

             

    • Dane adresowe

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Mechowcu
      • szkola@zspmechowiec.pl, szkolamechowiec@gmail.com
      • szkoła - (+48) 17 744 22 07 przedszkole - (+48) 17 744 22 08
      • Mechowiec 78 36-122 Dzikowiec 36-122 Dzikowiec Poland
    • Logowanie